projekt domku letniskowegoSzczególnym rodzajem domów są domy letniskowe. W przypadku stawiania tego rodzaju budynków Prawo Budowlane nie jest tak rygorystyczne, jak w przypadku domów tradycyjnych. Dom letniskowy to miejsce, które w założeniu ma być użytkowane sezonowo i służące do wypoczynku.

 

Projekt domu letniskowego

Projekty domów letniskowych są mniej wymagające niż projekty domów dużych. Domy letniskowe to często domy mniejsze, bardzo często wykonane z drewna, choć zdarza się, że projekt domu letniskowego może również zakładać użycie elementów murowanych. To z jakich materiałów budynek o charakterze letniskowym jest wykonany zależy w dużej mierze od jego przeznaczenia. Jeżeli ktoś buduje domek na własny użytek, na swojej działce, z zamiarem spędzania w nim wakacji prawdopodobnie zainwestuje w niego więcej środków, projekt domu letniskowego będzie zakładał wtedy użycie lepszej jakości materiałów.

Często zdarza się jednak, że domki letniskowe budowane są hurtowo w celu ich wynajmowania. W takich sytuacjach właściciele często stawiają na ilość, nie na jakość.

Okna w domku letniskowym

Okna w domku letniskowym powinny być wybierane w oparciu o przeznaczenie budynku. Jako, że jest on przeznaczony głównie na cieplejsze miesiące, okna powinny pełnić funkcje izolujące. Latem, kiedy za oknem temperatury przekraczają trzydzieści stopni dobrze jest kiedy możemy schronić się w chłodnym miejscu. Dobrze, gdyby okna w naszym domku letniskowym chroniły nas przed nadmiernym przegrzaniem. Sprawdzą się tu doskonale okna z niższym współczynnikiem przepuszczalności światła, czyli takie okna, które są powszechne stosowane w budownictwie energooszczędnym. Dzięki niskiej przepuszczalności światła i dobrej izolacji takie okna zapewniają właścicielom komfort podczas najgorętszych miesięcy.

Właściciele osiedli domków letniskowych często jednak nie mogą pozwolić sobie na zakup drogich okien do budynków przeznaczonych pod sezonowy wynajem. Koszty takiego rozwiązania byłyby zbyt wysokie, dlatego szukają oni najtańszych okien.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *