Okna energooszczędne mają obecnie bardzo wielu zwolenników – pomimo tego, że są droższe od standardowych modeli. Wyższa cena to rezultat zastosowania większej ilości materiałów oraz bardziej skomplikowanego niż tradycyjnie procesu produkcyjnego. Wspomniane produkty wzbudzają zainteresowanie głównie dlatego, że przyczyniają się do zmniejszenia kosztów ogrzewania domu bądź mieszkania.
okno_thermolineKażdy, kto decyduje się na zakup okien energooszczędnych, powinien zdawać sobie sprawę z tego, że muszą zostać spełnione pewne warunki, aby inwestycja ta okazała się w pełni uzasadniona. Przede wszystkim trzeba uzmysłowić sobie to, że same okna energooszczędne nie zagwarantują obniżenia rachunków za ogrzewanie. System wentylacyjny w domu czy mieszkaniu musi działać sprawnie i bez zarzutu – w przeciwnym wypadku nie będzie mowy o odpowiedniej cyrkulacji powietrza.

 

Poza tym należy dokonać pewnych kalkulacji, by móc stwierdzić ponad wszelką wątpliwość, że wybór okien energooszczędnych był słuszny. Najistotniejszą rolę odgrywają tutaj takie czynniki jak: powierzchnia domu lub mieszkania, łączna powierzchnia okien, a także nośniki energii, które są najczęściej wykorzystywane do ogrzewania. Mowa tutaj o współczynniku przenikania ciepła, czasie trwania sezonu grzewczego, średniej różnicy temperatur w trakcie sezonu grzewczego oraz o stracie ciepła przez powierzchnię 1 m kw. okna.

Do tego wszystkiego dochodzą jeszcze parametry okien energooszczędnych. Powinny się one odznaczać niskim współczynnikiem przepuszczalności termicznej oraz posiadać odpowiednią grubość ram i sporo uszczelek. Bez wątpienia najrozsądniejszym rozwiązaniem jest zakup okien energooszczędnych sygnowanych marką znanego i cenionego producenta. To zaś oznacza większy wydatek, aczkolwiek chcąc poczynić pewne oszczędności, trzeba najpierw zainwestować.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *